Сайт бібліотеки-філіалу с. Сутківці Ярмолинецької ЦБС Хмельницької області

Інші цікаві місця Сутковець

Окрім Сутковецької церкви та руїн палацу, у Сутківцях є й багато інших цікавих місць.

Гідроелектростанція (1954 р.)

_mg_3712

Шлюзовий механізм на річці Ушиця

Для потреб села у 1954 р. на річці Ушиця було побудовано першу гідроелектростанцію потужністю 28 кВт. Для цього річку перегородили шлюзами, в результаті чого утворився штучний водоспад. На 1962 р. в селі діяли вже 3 електростанції, виробленою ними електроенергією користувались  460  колгосних дворів.

Штучний водоспад на річці Ушиця

Штучний водоспад на річці Ушиця

IMG_0628

Сутковецький зсув

Про сутковецький зсув давно ходять різні чутки та твердження. У 1955 році, коли тут почала діяти електростанція, правління місцевого господарства взялося виконувати земляні роботи на горбі з тим, щоб прокласти дорогу. Дорогу побудували, не врахувавши геологічної будови та структури гірських порід схилу. Горб, який за попередніми підрахунками мав довжину майже 150 метрів та ширину 20 метрів і містив у собі 5 тисяч кубометрів грунту, постійно здійснював викиди на дорогу. Наслідком негативної діяльності зсуву став також вихід підземних вод до поверхні біля підніжжя схилу, де були розташовані будинки жителів. Це завдало руйнівних збитків селянам і їх були змушені відселити.

Під час відселення жителів геологами була здійснена розвідка горба. За їх твердженнями під горбом знаходиться «водяна подушка». Підземне озеро має площу близько 5 гектарів. З цим не можна не погодитись. Бо ж територію нинішнього села зачіпало Амадоцьке озеро, яке мало видовжену форму. Розміри водоймища за картами 1562 року сягали близько 130 Χ 30 км. То, можливо, його залишки дають відлуння до цих пір? Так чи інакше, а таємниця цього природного явища містить в собі чимало загадок.

карта щовбу

Водяний млин поч.ХІХ ст.

Водяний млин поч.ХІХ ст.

Млин водяний (поч.. ХІХ ст.)  Ще сто років тому на річці Ушиця у Сутківцях  сумлінно трудились 6 водяних млинів. Один з них розташований по вул.. Соборній недалеко від церкви. Нині про нього нагадує лише гребля та вибиті вікна спорожнілого виробничого корпусу.

getImage (4)Обеліск на честь полеглих у Другій Світовій війні 

Будівництво обеліска воїнам-односельчанам, які загинули у Другій Світовій війні закінчено у 1972 році. На плитах меморіального комплексу викарбувано 274 імені жителів сіл Сутківці та Лисівка.

180px-Жертвам_репресій_у_Сутківцях

Памятний знак жертвам Голодомору та репресій

Пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932-1933 років і комуністичних репресій України побудований у 2006 році. Знаходиться по вул.. Соборній біля сільської ради.

Штольня (затоплена копальня)

Вхід до затопленої копальні

Вхід до затопленої копальні

Вхід до копальні знаходиться поблизу урочища Королівка. На поч.. ХХ ст.. тут знаходились копальні з видобутку гальки. Проходила залізнична вузькоколійка, по якій на ст.. Ярмолинці відправляли сировину. Далі ця галька залізницею переправлялась у Санкт-Петербург для вироблення фосфору. Наразі ця копальня затоплена.

 

На території села знаходяться декілька ставків, де можна скупатись, порибалити чи просто цікаво провести свій вільний час:

IMG_1710

БАМ. Став знаходиться зі сторони смт. Ярмолинці та с. Соколівка

IMG_8760

“Королівський став”. Місце розташування – куток “Королівка”

Новый рисунок (24)

Став “Біля саду” знаходиться на початку села (при в’їзді зі сторони Ярмолинець)

IMG_8979

“Хуторянський став” знаходиться у центрі села між І та ІІ “Хуторами”

IMG_3096

“Гичинецький став”. Знаходиться на території “Жолуби” (від с. Лисівка)

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Хмаринка позначок

%d блогерам подобається це: